zbývá za 1 199 Kč


Připravujete se na Velikonoce a hledáte inspiraci pro originální zdobení vajíček? Co kdybyste letos zkusili něco nového a přírodního? V našem článku se podíváme na tradiční techniku barvení vajíček pomocí kurkumy a také na další přírodní ingredience, které vám umožní vytvořit barevná mistrovská díla přímo z přírody. Přidejte zdraví a kreativitu do vašich Velikonoc s našimi tipy a triky!

 HP banner 2 KURKUMA VELIKONOCE BARVENÍ VAJICEK659x354 ok

Jak nabarvit velikonoční vajíčka přírodní cestou? Zkuste Kurkumu.

Barvená a jinak zdobená vajíčka jsou jedním ze základních a tradičních symbolů Velikonoc. Technik zdobení vajíček je mnoho, ale většina z nás určitě ráda přenechá profesionální zdobení kraslic zkušenějším a zůstává u klasického barvení pomocí zakoupených práškových barev či zdobení vajíček veselými velikonočními nálepkami.

Co takhle letos vynechat chemické barvicí směsi a zkusit se vrátit k barvení vajíček s pomocí přírodních přísad, jako to dělaly naše babičky a možná i maminky? Kurkuma je skvělou volbou pro přírodní barvení, a to nejen kvůli její živé žluté barvě, ale především kvůli jejím zdravotním benefitům. Naše 4Slim KURKUMA MLETÁ BIO 300G vás zásobí tímto žlutým zlatem opravdu na dlouho. Navíc ji využijete jak v kuchyni, tak i jako přírodní barvivo.

Postup jak nabarvit velikonoční vajíčko kurkumou:

 • Příprava vajíček:

Můžete použít bílá, nebo hnědá vajíčka - podle vaší preference. Nejprve si uvařte vajíčka. Pokud chcete využít, jako dekoraci, použijte vyfouknuté vajíčko.  Ze zbylého bílku a žloutku si můžete připravit, vaječinu, palačinky, nebo použijete na pečení velikonočního beránka.

 • Příprava barvícího roztoku z kurkumy:

Smíchejte mletou kurkumu s vodou. Poměr závisí na intenzitě barvy, kterou chcete dosáhnout. Obvykle stačí 1-2 lžičky kurkumy na 1 šálek vody. Přiveďte směs k varu a nechte ji vařit asi 10 minut. Poté nechte vychladnout.

 • Barvení vajíček:

Vložte uvařená vajíčka vložte do barvícího roztoku z kurkumy. Celé vajíčko musí být ponořeno, aby bylo zabarvení rovnoměrné. Nechte je tam ponořená po dobu 15-30 minut. Čím déle budou vajíčka v roztoku, tím intenzivnější barvu získají.

 • Vyjměte vajíčka a nechte je oschnout.

Vaše vajíčka budou krásně žlutá díky kurkumě!

Můžete je ještě zdobit různými vzory, například pomocí voskových fixů nebo lístků květin.

Kurkuma ale má především příznivé účinky na zdraví! Takže nejenže si užijete krásně barevná vajíčka, ale také přidáte něco prospěšného svému tělu!

Kurkuma ale má především příznivé účinky na zdraví! Takže nejenže si užijete krásně barevná vajíčka, ale také přidáte něco prospěšného svému tělu!

Další přírodní možnosti barvení vajíček:

Kurkuma není jedinou možností pro přírodní barvení vajíček. Zvažte také tyto alternativy:

 • Cibule: Cibule poskytuje širokou škálu odstínů, od zlatavé po hnědou. Pro získání různých barev můžete použít různé druhy cibule a různé délky vaření.
 • Špenát: Špenát vytváří příjemné zelené odstíny. Vařte ho s vajíčky a získáte přirozeně zbarvená vajíčka.
 • Červené zelí: Vaření vajíček s červeným zelím vytvoří odstíny od modré po fialovou.
 • Kávová sedlina: Kávová sedlina dává vajíčkům bohatý hnědý odstín.

Tyto přírodní ingredience nejen dodají vajíčkům krásné barvy, ale také přidají další rozměr vašemu velikonočnímu zážitku!

Jaké využití má kurkuma?

Kurkuma je fascinující rostlina s mnoha zdravotními benefity. Svou výraznou barvu má díky přítomnosti látky zvané kurkumin. Toto okrově žluté koření se využívá v různých oblastech:

 • Kuchyně:

Kurkuma je klíčovou součástí indické kuchyně. Používá se v mnoha kari směsích, omáčkách, polévkách a marinádách. Dodává jídlu nádhernou šafránově žlutou barvu a chuťově je spíše neutrální. Doporučujeme přidat kurkumu do nejrůznějších pokrmů, jako například: vařené brambory, vaječina, nejrůznější těsta a omáčky. Přidání kurkumy do vašich jídel nejen obohatí chuť, ale také může přinést řadu zdravotních benefitů!

 • Kosmetika:

Kurkuma má také kosmetické využití. V Indii se používá k oplachování obličeje, což údajně udržuje pleť svěží a pomáhá při prevenci akné. Pozor však na její výraznou barvu, která může zanechat stopy na pokožce.

 • Tradiční medicína:

Kurkuma se v tradiční medicíně využívá již tisíce let.  Kurkuma podporuje chuť k jídlu a pomáhá udržovat normální trávení a činnost jater, pozitivně působí na normální stav kloubů.

Kurkuma je univerzálně využitelná rostlina, kterou lze použít v kuchyni, medicíně, léčitelství a dokonce i v kosmetice. Můžete si připravit kurkumový čaj, přidat ji do pokrmů nebo využít kurkuminové doplňky stravy. Ať už jde o barvení vajíček nebo o péči o zdraví, kurkuma má co nabídnout!

Přírodní barvení vajíček s 4Slim

Přeme vám krásné velikonoční svátky.

S láskou ke zdraví i přírodě, tým 4Slim

 NWLkurkuma