nad 999 Kč


Nestačí sledovat absolutní množství cukru v naší potravě, ale také zdroje, s nimiž jednoduché „cukry“ do naší potravy přicházejí. Pokud jsou „kryty“ vlákninou, jako je tomu v ovoci, hladina glykémie se mění podstatně pomaleji, než přicházejí-li cukry jako nálož samostatně, jako tomu je u četných sladidel a sirupů, dostupných na českém trhu.

Velikým problémem je fruktóza (ovocný cukr), která má 4x vyšší sladivost než glukóza (hroznový cukr) a vytváří tak návyk na sladkou chuť. Fruktóza snižuje citlivost tkání na inzulin, narušuje správnou funkci inzulinu, brání hubnutí i normalizaci hladin cukru v krvi. Jejím nejčastějším zdrojem v naší potravě je glukózo-fruktózový sirup - intenzivní sladidlo v řadě jogurtů i cukrářských výrobků, sušenek či cereálií.

Z dalších intenzivně sladkých výrobků a sladidel na trhu jsou sirupy. Nejvíce jednoduchých cukrů obsahuje sirup datlový (97%), v těsném závěsu se drží javorový sirup, který je stejně sladký jako med (82% cukrů), pouze mírně zaostává sirup z agáve a různé ovocné sirupy (77% cukrů). Některé z těchto sladkých pochutin (datlový sirup!!, malinový sirup a med) jsou navíc zdrojem fenylalaninu, který musí ze stravy vylučovat lidé nemocní vrozenou fenylketonurií.

Nezanedbatelným zdrojem nadbytečných cukrů jsou i tolik oblíbené stoprocentní ovocné džusy a sladké kolové či energetické nápoje - obsahují 10% jednoduchých cukrů a minimální množství vlákniny.

Nebezpečí těchto koncentrovaných sladidel či sladkých roztoků spočívá v tom, že se jejich konzumací rychle mění hladina cukru v krvi. Se stoupající glykémií stoupá i produkce inzulínu – a hrozí metabolické komplikace v podobě nadváhy, prediabetu, cukrovky druhého typu i obezity. Vyšší konzumace jednoduchých cukrů škodí i zubní sklovině a narušuje metabolismus vápníku – a tím i mineralizaci kostí a růst dětí a dospívajících.

Velikou výjimkou v sladce chutnajících sirupech je sladidlo nové generace vyráběné v České republice, Čekankový sirup Originál 4Slim. Proti džusům a sladkým nápojům má jen poloviční obsah cukrů, proti medu a zmiňovaným sirupům má jednoduchých cukrů 20x méně – pouhých 4,7%.

Jde o výtažek vyrobený unikátní patentovanou metodou z kořene čekanky, kromě cukru obsahuje minimum zvlhčující látky glycerolu a 0,01% umělého sladidla sukralózy. Tento sirup je přitom barvou, konzistencí i chutí podobný medu a je vhodný pro vegany, děti, diabetiky, hubnoucí i všechny ty, kdo chtějí omezit konzumaci cukrů, ale dopřát si zdravé slazení.

Kromě nízkého obsahu jednoduchých cukrů obsahuje Čekankový sirup Originál i obdivuhodné množství – 71% - rozpustné vlákniny inulinu, která slouží jako živná půda (tak zvané prebiotikum) pro střevní bakterie (tak zvaná probiotika) - našemu zdraví prospěšné osadníky střeva. Tyto bakterie potřebují právě rozpustnou i nerozpustnou vlákninu jako zdroj potravy a pomáhají imunitnímu systému zvyšovat naši obranyschopnost proti patogenům zvenčí – a vyrábějí nám i cca 60% serotoninu – hormonu radosti a štěstí.

Jste-li tedy příznivci jogurtů s probiotickými kulturami – doplňte tento zvyk ještě konzumací Čekankového sirupu Originál 4Slim společnosti Kaumy, abyste těmto probiotikům nabídli i živnou půdu, v níž se budou lépe množit.

Čekankový sirup Originál neobsahuje lepek, fenylalanin, pochopitelně ani laktózu či jiné běžné alergeny, protože je vyroben z minimálně 91% pouze z čekankového kořene. Je vhodný i pro vegany, protože je čistě rostlinného složení a neobsahuje žádné látky živočišného původu. Lze jej použít ke slazení místo medu či jiných sladidel, ale nahrazuje i cukr a v malé míře i tuky (obsahuje glycerol), takže jej můžete využít k přípravě kaloricky vylehčených, vlákninu a méně tuku i cukrů obsahujících moučníků a sladkých jídel.

Český výrobce vychází vstříc spotřebitelům i v tom, že nabízí různá balení tohoto sirupu – od varianty rodinné (1200g), přes menší balení vhodné pro běžné použití, variantu s příchutí medu, variantu pro děti – i malé 100ml balení vhodné na cesty a do letadla.

Přeji dobrou chuť a zdravé slazení s Čekankovým sirupem Originál 4Slim.

MUDr. Kateřina Cajthamlová