nad 999 Kč

ZELENÉ POTRAVINY ČÁST 3.

Proteiny neboli bílkoviny

Proteiny neboli bílkoviny jsou významnou skupinou přírodních látek, které v lidském těle zastávají nejrůznější funkce. Například vytvářejí svalová vlákna, enzymy, hormony, krevní plazmu, apod. Mají na starost procesy od stavby svalstva až po proces přenosu vitaminů a minerálů v těle. Proteiny se skládají z aminokyselin, z nichž určitá část je pro lidský organismus základní. Je důležité tyto aminokyseliny přijímat v potravě a dbát na jejich pravidelný přísun. Pro zajištění funkcí, které jsou nezbytné pro růst a tvorbu svalové hmoty, je důležité, aby právě bílkoviny (proteiny) obsahovaly 10 – 15% z celkové denní přijímané energie. Při nedostatku bílkovin dochází v těle k úbytku vlastních tělesných bílkovin a tím ke ztrátě svaloviny. 

ZELENÉ POTRAVINY ČÁST 3.

Jáhly zapomenutá potravina

Proso je jedna z nejstarších kulturních rostlin na světě. Jejich pravlastí je východní a jižní Asie.

Loupáním prosa se vyrábí jáhly, vzniknou tak malé žluté kuličky průměru asi jeden milimetr. Jáhly byly u našich předků oblíbenou potravinou. Postupem času byly jáhly z českých kuchyní vytlačeny novými potravinami, např. rýží. V současné době se zase dostávají do popředí zájmu a můžeme se s nimi opět setkat na pultech obchodů nebo i v restauracích.

 

ZELENÉ POTRAVINY ČÁST 3.

Ashwagandha – bylina se sílou koně

proč síla koně? Je to jednoduché „Ašva“ znamená KŮŇ a „Ganda“ znamená SÍLU.

Co je vlastně Ashwagandha?

ZELENÉ POTRAVINY ČÁST 3.

Ořechy pro zdraví

Ořechy jsou energeticky bohatým zdrojem. Je všeobecně známo, že ořechy obsahují více jak 60% tuku, proto bychom je měli konzumovat vždy s rozmyslem. Také je známo, že obsahují velice zdravé nenasycené mastné kyseliny, které jsou prospěšné pro naše tělo, protože v těchto tucích se rozpouští vitaminy a minerály, tak nezbytné pro náš organismus.

Mezi nejoblíbenější a nám blízké ořechy patří lískové a vlašské ořechy, ty najdeme běžně v našich zahradách nebo volně v přírodě. V současné době jsou ale stále více oblíbené i tzv. exotické ořechy jako mandle, kešu ořechy nebo kokos, ale také pinové oříšky nebo para ořechy. 

 

 

ZELENÉ POTRAVINY ČÁST 3.

Není kolagen jako kolagen

V boji proti stárnutí a proti vráskám byl ještě donedávna vlajkovou lodí kolagen.

Dnes ho však do pozadí odsunula tolik oblíbená kyselina hyaluronová. V péči o stárnoucí pokožku, ale mají své místo obě tyto látky.

Dnes si povíme něco o kolagenu. Co je vlastně kolagen?

 

ZELENÉ POTRAVINY ČÁST 3.

Mladý ječmen – přírodní zdroj cenných látek

Ječmen – Hordeum se v přírodě vyskytuje jako planý asi ve 25 druzích. Pro zpracování však přichází v úvahu pouze kulturní rostlina ječmen setý. Je to jednoletá ozimá obilnina, která se pro využití ve zdravé výživě sklízí, když doroste do výšky asi 20 cm a na stéblu ještě není „kolínko“, tj. zárodek pro klas. V té době má rostlina nejvyšší obsah výživných látek a minerálů.

ZELENÉ POTRAVINY ČÁST 3.

Chlorella – rychlá a účinná detoxikace

Chlorela a spirulina jsou si tak podobné, co se účinků týká, že je můžeme nazvat „zelené sestry“…, ale přece jen každá má své plus…

Bio Chlorela je sladkovodní řasa, ve které je uzavřena mimořádná biologická energie. Chlorella BIO tablety se vyrábí z jednobuněčné sladkovodní řasy, která se po sklizni suší speciálním šetrným postupem a přeměňuje se na prášek, který se následně lisuje do tablet. Šetrným způsobem zpracování je zajištěno zachování hodnotných složek, jako jsou bílkoviny, vitaminy a enzymy. Má schopnosti na sebe vázat těžké kovy, které odvádí vylučovací soustavou ven z těla.

ZELENÉ POTRAVINY ČÁST 1.

Spirulina – malý zázrak z přírody


Mnozí z nás mají vžité, že Spirulina je sladkovodní řasa. Ovšem není tomu tak, Spirulina je sladkovodní tmavě zelená sinice (Spirulina platensis), která se pěstuje většinou v Japonsku. Při jejím pěstování se hlavně dbá na správné postupy a kvalitu vody. Je zdrojem koncentrovaných netoxických a snadno vstřebatelných živin, svým složením pomáhá posílit činnost vnitřních orgánů, ale i vyživovat organismus a tím zlepšit kvalitu života.

SUPERPOTRAVINY

potraviny bohaté na vitamíny, minerály, antioxidanty, vlákninu a proteiny

SUPERPOTRAVINY

Kořen ženšenu pravého patří k nejznámějším exotickým léčivým bylinám.  Vyskytuje se v několika variantách jako ženšen korejský, čínský, sibiřský, japonský a americký. Naprosto nejvyšší obsah účinných látek však obsahuje ženšen korejský.